13 dolog, amit megtanultam a költészet írásáról az elmúlt évtizedben

Nemrég kutattam a régi e-maileimet, kerestem valami konkrét üzenetet, amelyet elküldhetek egy barátomnak, és beleakadtam egy verskészletbe, amelyet 2010-ben és 2011-ben írtam. E-mailben küldtem magamnak, valószínűleg kinyomtatva őket nyitott mikrofonhoz vagy beilleszthető egy notebookba, amelyet azóta eltemettek az idő.

Néhányuk közül emlékszem, hogy élénken írok, másoknak nincs emlékem. Olyan volt, mint egy másik ember szavainak elolvasása. 18 éves voltam, az unió első éve elején, és a költészet olvasása furcsa ablakot jelent a fiatalabb énem számára. Mindez az ártatlanság, az öntudat, az idealizmus és a sebezhetőség. Istenem. Tinédzser lenni a legrosszabb.

A versek semmiképpen sem nagyok, de kissé bájosak. Most kezdtem írni, és egyáltalán nem tudtam a formáról.

10 év után meglehetősen sokat tanultam az írásról. Költészetem megváltozott és (remélem) javult ennek eredményeként, de nem ezt kell megítélnem! Akárhogy is, itt vannak a szabályok, amelyeket mindig megpróbálok betartani, amikor írom.

Írj úgy, mintha senki sem fogja elolvasni.

Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül meg kell osztanunk a legmélyebb, legsötétebb vagy leginkább kínos titkokat. Ez inkább arról szól, hogy megszabaduljunk a fejedben lévő hangtól, amely állandóan azt mondja: „de mit fognak gondolni az emberek?”. Ha ezt hallgatja, akkor természetesen fenntartottabb és konzervatívabb módon ír.

Az oldal a tiéd. Töltse fel a kívánt furcsa szar ötletekkel. Őrült, sötétedik, ostobaak, zavargók, furcsa érzelmek. Ha ezt nem veszi ki a fejéből és az oldalra, akkor soha nem fogja megérteni annak a szívét, amit képesek vagytok létrehozni.

Ezt mondva, ha szeretne fejleszteni íróként, akkor végül meg kell osztania az írását. De előbb vegye ki, akkor később aggódhat az alkatrész miatt!

Az idő 90% -át utálod majd, amit írsz. De ne hagyd, hogy ez megállítson.

Ha valószínűleg bármit írni vagy létrehozni, akkor mindig a legkeményebb kritikus vagy. Természetesen. Tudod az összes számtalan módszert, amellyel másképpen írtál volna valamit.

Elkerülhetetlenül sok időt fog tölteni olyan dolgok írásával, amelyek Ön szerint nem nagyon jók. És ez mélyen demoralizáló lehet. Hónapokon és éveken keresztül személyesen is átéltem, hogy nem tudok írni semmit, azzal elégedett vagyok.

De soha ne szabadulj meg tőle! Vessen egy kis szünetet, nézz vissza rá egy hónap múlva, és láthat valami érdekes dolgot, amit túlságosan elfoglalt volt, és nehéz volt magától látni.

Ne csak arra kényszerítse magát, hogy szüntelenül írjon. Olvassa el, látogasson el költési estékre és író műhelyekbe, nézze meg filmeket vagy színdarabjait, látogasson el művészeti galériákba, lógjon ki barátaival, táncoljon, csináljon dolgokat, és új ötletekkel vagy gondolatokkal találkozhat, amelyek ösztönözhetnek téged.

Pontos legyen szavaival és felépítésével - mindig kérdezd meg miért.

Ha a saját legkeményebb kritikusom vagyok, akkor én is a legkeményebb szerkesztő vagyok! Számomra a szerkesztési szakasz az, ahol a vers valójában létrejön. Az írás első szakasza az, hogy gondolataimat kibontakozom.

Amíg szerkesztem, abszolút mindent megkérdőjelezem. Helyes ez a szó, vagy csak azért választottam, mert nem zavarhattam, hogy jobbat keressek? Szeretem ezt a sort, de illik-e a vers egészéhez? Jó ez a sor, vagy csak belefoglaltam, mert rímel? Ez a vers sokkal erőteljesebb lenne, ha eltérő rímszerkezettel vagy felépítéssel járna?

A szerkesztés lényegében az, hogy harcolok a saját lustaságommal! Tehát nem bízom abban, hogy egy vers elkészül, csak azért, mert fáradt vagyok dolgozni rajta.

Az esztétika nem helyettesíti az őszinteséget.

Amikor egy kicsit írt, megtanulja, hogyan lehet a szavakat szépnek hangolni, csodálatos ritmusokat vagy áramlatokat létrehozni. Ez egy veszélyes szakasz, amelyben részt kell venni, mert nagyon könnyű beleesni a csapdába, amikor feláldozza szavai őszinteségét az esztétika érdekében.

Mindig kérdezd meg, hogy egy sor hozzáadja versedhez. Ha csak ... jól hangzik, akkor dobja el!

És szerkesztés közben vigyázzon, hogy a stílus kedvéért ne szopja el a versét. Finom vonal van a szerkesztés között, hogy erősebbé váljon a munkád, és a szerkesztés felett, amíg okosnak nem tűnik, de egyáltalán nem jelent semmit.

Az oldalköltészet és a beszélt szó nagyon különféle vadállatok - döntse el, melyiket írja.

Ha verset adsz, a közönségnek sokkal kevesebb ideje van feldolgozni, mint akkor, ha egy oldalon olvasnák, ezért érdemes többször megismételni a véleményét, különféle módon, hogy segítsen belemerülni.

Sokkal több figyelmeztetés is van, ezért jobbnak érzem, ha lazabb és változékonyabb a ritmus és a rímszerkezet, hogy az emberek folyamatosan szórakozzanak, meglepődjenek és nagyobb figyelmet szenteljenek.

Az oldalköltészetnél a kevesebb mindig több. Gazdaságos lehet nyelvével, és kevésbé átlátható az ötletek átadása terén, mivel az emberek több időt töltenek vele. Használhat egy sokkal szabályosabb struktúrát és ritmust is, ha akar.

Természetesen ezek nem kemény és gyors szabályok. Bármelyik verset el lehet végezni, el lehet olvasni, és továbbra is működhet. De minden vers mindig sokkal jobban illeszkedik az egyik vagy a másik formátumba.

A forma ugyanolyan fontos, mint a szavak.

Az orromat a költői formáknál fordítottam fel. Szonettek, haikusok, párosok, mindannyian pokolba kerülhetnek, amennyire én voltam. Szabad szellem vagyok, igazi eredeti. Ötleteim nem korlátozhatók.

Szerencsére azóta megtanultam, hogy nem vagyok jobb, mint Shakespeare és Bashō. És ez a szabad és üres vers teljesen rendben van, de ha csak a szavakra gondol, és nem gondol arra, hogy milyen formában jeleníti meg őket, akkor hiányzik a rendelkezésére álló eszközök fele.

Választhat egy olyan formát, amely kielégíti a szavait - ha valami egyszerűsített, könnyű vagy humoros ír, amely ABAB rím lehet. Ha egy nagyon konkrét ötletet vagy érvet akar közvetíteni, használhat egy szonettet vagy villanelle-struktúrát, amelyek mindkét végző párosokat használnak.

Használhat olyan formát, amely ütközik a verseddel, mondjon egy ABAB rímet egy nagyon melankolikus versnek. És semmi nem akadályozza meg abban, hogy kitalálja a saját formáját.

A normál űrlap félreverése a vers során szintén nagyon hatékony módszer a változás jelzésére vagy az emberek nyugtalanítására.

A vallásos költészet nem feltétlenül jó költészet.

Soha nem írok jól, amikor dühös vagy ideges vagyok. Noha az írás ezekben az időkben nagyon, nagyon katarikus lehet, és néha lehet valami, ami megmenthető a szerkesztés során, gyakran inkább olvassa el a naplózott naplóbejegyzést, mint bármi művészi értéket.

Ne feledje, hogy csak azért, mert egy tapasztalat fontos neked, nem feltétlenül érdekli senkit más! És tapasztalataik anyái és csavarjai önmagukban nem költészet. A költészet abból származik, hogy miként ragasztod az élményt. Hogyan választja el ezt a történetet, és miért választja el azt. Amit az emberek el fognak kapni a mondásból.

Végtelen számú választást választhat, amikor ír, ezért ne maradjon el az első, amire gondol!

Ha nem változtatja meg hangját, versed unalmassá válik.

Legyünk őszinték, senki sem akar olvasni vagy hallgatni a tíz perces komolyságot. Kikapcsolnak. És nem azért, mert a figyelmeztetési tartományuk túl rövid, vagy nem elég erősen próbálnak. Ennek oka az, hogy ha csak egy hangot ad meg a versével, akkor lehetetlen, hogy bármilyen súlyt hordozzon.

Ha például folyamatosan szomorú vagy, az nem fog szomorúnak olvasni, mert nincs semmi, amivel összehasonlíthatnád. Ha azonban humorot, vagy két vicces sort fecskendez be, a szomorúság tragédiává válhat.

Ugyanígy, ha a versed csak vicces, akkor inkább könyörtelennek érzi magát, mint szórakoztató. Tehát keverje össze!

Legyen óvatos az allegóriával és a metaforával - ezek nagyon könnyen meghonosodnak.

Annyira könnyű visszalépni a klisékre, hogy gyakran nem is gondolom, hogy csinálok. Igen, a külső eső tükrözi a szomorúságomat. Igen, a fákról leeső levelek azt jelzik, hogy haladok tovább. Igen, ez a kutya, amely ott alszik, tökéletes allegóriája az emberiség értelmetlen értelmezési törekvéseinek értelmetlen világban, és csak el kell elégednünk, mint ez a kutya és -

Úgy gondolom, hogy a legfontosabb dolog, amit megtanultam, az nem minden rólam szól, és nem minden, amit látok, közvetlenül kapcsolódik a személyes tapasztalataimhoz. Különösen, ha a természetről van szó.

Ahelyett, hogy így gondolkodna, gondolkozzon a részleteiben. Kérdezd meg magadtól, milyen értéket képvisel az összehasonlítás, mennyire pontos. Legyen olyan igazságos és pontos, amennyire csak tudsz, amit el akarsz adni, és azok a rákattintott vagy kényszerített illúziók hamarosan úgy néznek ki, mint amilyenek, gondolatlanok és lustaak.

Soha ne magyarázza túl a versét.

Annyi, ha nem is több hatalom van azokban a szavakban, amelyeket nem használsz, mint amit teszel. A hallgatónak vagy az olvasónak mindig szabad helyet kell hagyni annak eldöntésére, hogy mi történik egy versben, mit jelent, vagy mit jelent számukra.

Ha teljesen elmagyarázza, hogy miről beszél, függetlenül attól, hogy mélyreható ötlete, soha nem fog ugyanúgy ragaszkodni az emberekhez. Olyan, mintha egy filmet nézne, amelyben mindenki látható. Unatkozni fog, hagyja abba a gondolkodást, mert nem kér tőled semmit.

Számomra az ennek elkerülésére vonatkozó trükk a szerkesztés során jön be. Mikor elolvassa a munkáját, észreveheti azokat a helyeket, ahol túl sok magyarázatot kínál. Mindig azonnal elvágom ezeket a vonalakat. Ha versednek nincs értelme nélkülük, akkor tudni fogja, hogy még nem fejeződött be.

De soha ne bonyolítsa túl.

A költészetnek nem kell, hogy azonnal mindenki számára elérhető legyen, sőt, előnyös, ha olyan módon írják, hogy egy kis időbe telik a megértése.

Nem szabad homályossá tenni azért, hogy „művészi” legyen. Véleményem szerint ez a verseket elitista, igényes és hidegnek tekinti. Ez azonban egy fárasztó téma. Ki vagyok én, hogy elmondjam, mi az a szándékos homályosság, mi az elitista, és mi a költészet, amely csak egy kicsit összetettebb, és érdemes több időt tölteni a válogatás nélkül?

Erre nincs válasz. De a munkám felesleges homályosságának elkerülése érdekében a nyelvemet mindig olyan elérhetővé teszem, amennyire csak lehet a vers összefüggésében.

Az inspiráció nem jelenhet meg vákuumban. Ha minden más kudarcot vall, lopjon el másoktól.

Régebben (és még mindig, ha őszinte vagyok) lefagytam az eredetiség gondolatán. Mit ajánlok, ez más? Mit hozok az asztalhoz, amely valami újat fog hozzáadni a már közzétett több ezer vershez?

Az olyan kérdések, amelyek gyakran megfojtanak, amíg nem tudok semmit írni. És nem segítőkészek! Az egyetlen kérdés, amit bármilyen szabályszerűséggel feltethet magának, az, hogy élvezi ezt? Ha a válasz igen, akkor folytassa ezt.

Valószínűleg egy jó évet töltöttem azzal, hogy egyéni verseket írok, amelyek alapvetően az ee cummings versek szénmásolata volt. Megszállott voltam. És ez rendben van. Nem kell szégyellnie egy ideig az emberek másolására! A utánozás segít megtanulni az írás új módjait, és megértheti, mi az, ami igazán tetszik ez a stílus.

Szóval, hogy eredeti vagy. Lopjon el ötleteket minél több embertől, és a saját munkája gazdagabb és érdekesebb lesz. Az egyedülálló hangod, vagy bármi is az, végül eljön.

Bármit megírhat.

Oké, ez nyilvánvalónak hangzik, tudom. De azt hiszem, hogy még mindig érdemes ezt mondani. Nem tudok rólad, de amikor az iskolában voltam, sok az általunk olvasott költészet nagyon inspiráló és száraz volt. Nekem tetszik, ha újra elolvastam, de tinédzserként csak felnőttekként láttam felnőtteknek homályos, igényes verseket olyan nagy témákról és témákról, amelyekben egyáltalán nem érdekeltem.

Régóta azt gondoltam, hogy a költészetnek ennek az igazán emelt művészeti formanak kell lennie. Hogy minden versnek hihetetlenül mély üzenettel kell rendelkeznie. És persze, elképesztő verseket írhat a szerelmes szerelméről, a szívfájdalomról és a BIG STUDY-ról. De elképesztő verseket is írhat arról, hogy miként ül otthon a pirítós. Valójában kérem. Szeretnék további verseket elolvasni erről.

Elolvashatja a költészetem a @ poppy.poet webhelyen az Instagram-on.