Szerzői jog: Elnur 123RF

10 tipp a szerzői bioév írásához

Olyanok, mint a gyerekek, tudva, hogy meg kell fogyasztaniuk a zöldségeket, a szerzők tudják, hogy fontos a jól kidolgozott életrajz, de ez még nem jelenti azt, hogy szeretnék írni.

Néhány évvel ezelőtt, amikor a Barnes & Noble-n keresztül, Charlottesville-ben (VA) tanítottam írásos műhelyeket, az első feladat, amelyet a hallgatóknak elvégeztem, az volt, hogy a szerzőik bioévét írok. A síró, ülésváltó, tollcsapó feladat minden alkalommal megkönnyíti őket, és mindegyik egyhangúan felnyögött. És mégis, az első osztály végére büszkén vitték haza egy jól kialakított életrajzot, hogy a hűtőszekrényükre tapadjanak. Meglepetésemre, hogy a következő héten mindegyik visszatért, hogy megnézze, milyen csípőket csinálnék nekik a következő átugrani.

Ez a tanítási tapasztalat megtanította nekem, hogy a szerzők valóban megvetik a saját bio-írásukat. Annak érdekében, hogy a gyógyszer kissé könnyebben csökkenjen, feljöttem a tíz legjobb tippemmel egy minőségi szerző bioévé írására:

1. Legfeljebb három verzióra lesz szüksége a bioé. (Igen, azt hittem, szeretné ezt hallani!) Írjon kiterjesztett életrajzot webhelyéhez, javaslatokat, interjúlapokat és médiakészleteket; közepes hosszúságú biokérdések lekérdezésekhez, vendég webhelyekhez más weboldalakon és rövidebb marketing anyagokhoz; és egy rövid életrajz mint byline vagy korlátozott karakterű közösségi média webhelyek számára.

2. Menj tovább - dicsekedj! Kezdje a legnagyobb írásbeli teljesítményével. Törekvő íróként a helyi cikkben még egy közzétett cikk is számít, és ki kell emelni.

3. Hagyja a demográfiai adatokat a végén, és tartsa röviden. Bár az a puszta tény, hogy születtél, fantasztikus, mint új szerző, fontosabb, ha először íróvá válsz.

4. A könyvkiadványok felsorolásakor, ha van ilyen, dőllel döntse el a címet, és ne tegyen idézőjelet. Adja meg a kiadót és a zárójelben megjelent évet a cím után: azaz a könyv címe (Publisher, 20_ _)

5. Hivatkozz magadra a harmadik személyben. A hosszabb bioszféra mellett személyesen szeretnék még néhányszor közbeiktatni a „Heather” -et, ahelyett, hogy a névmást használnám.

6. Az a hitelesség, amelyet egy díj egy könyvnek ad, megváltoztathatja annak életét! Csak azokat a díjakat vegye figyelembe, amelyek relevánsak az Ön írásában. Például, ha nem szakirodalmi kertészeti könyveket írt és díjat nyert a kiemelkedő kertjéért, akkor dicsekedjen vele. Alternatív megoldásként, ha egy kék szalagot nyert a browniesért, de tudományos fantasztikát írt, akkor hagyja ki a kék szalagot (de nyugodtan küldje el a brownie-t!). Ne felejtsd el frissíteni a bioüzenetet, amint a díjak beérkeznek. Amikor két könyvem ugyanazon hónapban nyert díjat, azonnal frissítettem a szerzőim biopóliumát a webhelyemen és más helyeken.

7. BS? BA? BIS? MBA? Ph.D.? Ha az oktatásról van szó, hasonlóan a díjakra, ha a diploma megfelelő, akkor vegye figyelembe. Ha van Ph.D. a pszichológiában, és könyvet ír a tizenéves megfélemlítésről, akkor mindenképpen vegye figyelembe - ez egy hitelesítő adat. Alternatív megoldásként, ha diplomája építészetben van, és megváltoztatta a karriert gyermekek könyveinek írásakor, kivéve, ha a könyv arról szól, hogyan kell a legmenőbb Lincoln Log kabinot építeni blokkjára, akkor meghagyhatja a fokozatot (különösen a rövid életrajzban). BIS diplomám van angol és középfokú oktatásban a Virginiai Egyetemen. Ezek a hitelesítő adatok íróként, író edzőként és műhelytanítóként támogatnak, ezért hosszú életemben használom.

Szerzői jog: Deagreez / 123RF Stock Photo

8. Az ön életed drasztikusan megváltozik, a karrier előrehaladtával. Ugyanebben a Barnes & Noble osztályban megmutattam a hallgatómnak a 2007-es életrajzomat és az akkori 2010-es életem. Csodálatos, hogy mit változtathat három év. A 2007-es életrajzomat azzal kezdtem, hogy „a Kékgerinc-hegység közepén lakom”, mert azt hittem, hogy akkoriban nagyon hűvös és irodalmi hangoknak hangzott. Megtanultam, hogy az a hely, ahol élsz, nem olyan fontos. A kiadói kreditek előmozdították karrierem és megváltoztatták az életem. Gondolj így: nem itt írsz, hanem írsz!

9. Ha tudsz, készítsen profi profi (vagy legalább egy igazán jó) fotósot egy jó fotós fotóról rólad. Colorado-ban egy fotósot használtam, és a felvétel elkészítéséhez több felvétel vett, mint szavak egy oldalon. Ha már megvan, használd szégyenlenül. A legtöbb szerzőt nem ismeri fel az, amire néznek, kivéve, ha John Grisham (aki itt él a Blue Ridge-hegység közepén). A könyv zakójához, a webhelyéhez, a közösségi médiához és a sajtókészlethez legalább legalább szerző fénykép szükséges. Szánjon időt arra, hogy helyesen csinálja. (Elolvashatja az előző cikkünket, melynek címe: „A szakmai szerzői fénykép relevanciája”)

10. Böngésszen az interneten, és keressen ötleteket a könyvespolcokon található könyvek között. Különösen olvassa el azokat a szerzőket, akik a műfajodban írnak.

11. Bónusz tipp: Olvassa el hangosan az ön életrajzát, amikor befejezi. Azonnal tudni fogja, hogy valami nem hangzik-e jól.

Kövesd Heather Hummel-t a Twitteren

Látogasson el Heather Hummel webhelyére

Eredetileg a www.huffingtonpost.com weboldalon, 2017. december 7-én tették közzé.

Megjelent a PathBinder Publishing. Vásároljon az Amazon-on